موریانه

سایز حشره : 0.3 الی 2.5 سانتی متر
رنگ حشره : قهوه‌ای تیره، قهوه‌ای روشن
نیش می‌زند؟ بله
این حشره در شب یا روز دیده می‌شود؟ شب, روز

توضیحات

در خانه همه ما لوازم چوبی از قبیل تخت، میز، مبل و صندلی وجود دارد بدیهی است وجود این همه وسایل چوبی در منزل نیاز به نگهداری ویژه‌ای در برابر آفات چوبی از قبیل مورچه نجار و موریانه دارد. هر دو این حشرات موذی توانایی این موضوع را دارند که خانه شما را به خرابه‌ای از وسایل چوبی شما تبدیل کنند با این تفاوت که مورچه ها برای لانه سازی آن‌ها را تخریب می‌کنند و موریانه ها از چوب وسایل شما تغذیه می‌کنند. موضوع غیر باور در این زمینه این است که سالانه میلیاردها دلار خسارت توسط موریانه‌ ها به صنایع چوب در جهان وارد می‌شود و باز هم مردم اصول اولیه از نگهداری وسایل چوبی خود را رعایت نمی‌کنند. اما سوال اصلی در این زمینه است که ما چگونه می‌توانیم این آفت چوبی را شناسایی و با آن مبارزه کنیم؟ برای آنکه بتوانیم با موریانه مبارزه کنیم ابتدا بایستی این حشره موذی را به خوبی بشناسیم.
این حشرات بر اساس نوع موریانه از چوب های متنوعی تغذیه می‌کنند. به طور کلی موریانه‌ها به سه دسته کلی موریانه چوب مرطوب، موریانه چوب خشک و موریانه زیر زمینی تقسیم می‌‌شوند. اولین نکته حائز اهمیت برای از بین بردن موریانه، بررسی شواهد اولیه وجود موریانه در منزل شماست. اگر بخواهیم شواهد اولیه وجود موریانه در خانه را بشماریم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • تشخیص موریانه از آناتومی، شکل بدن و دانستن تفاوت موریانه و مورچه نجار
  • نوع و شکل ظاهری فضولات موریانه که به شکل حبه های ریزی از چوب است
  • نحوه لانه‌سازی موریانه که در بین مورچه ‌ها و موریانه‌ ها تفاوت دارد و هرکدام کلونی به خصوص خود را دارند
    ما با دیدن یک عکس موریانه به راحتی می‌توانیم از ویژگی‌های ظاهری موریانه به موارد زیر اشاره کنیم:
  • سایز موریانه ها بین 0.3 الی 2.5 سانتی‌متر است.
  • موریانه دارای شاخک های مستقیم و دانه‌دار (شبیه دانه‌های تسبیح) است.
  • بر خلاف مورچه ها، موریانه ها دارای دوبال با طول برابر هستند اما در مورچه های بالدار طول بال ها برابر نیست
  • بر اساس نوع و سن، رنگ موریانه می تواند سفید، قهوه‌ای و سیاه تقسیم شود.

حالا که موریانه ها را به خوبی می‌شناسید و شکل موریانه برای شما قابل تشخیص است، اگر شما وجود این حشره موذی را در منزل خود احساس کردید اصلا نگران نباشید، چرا که شما با خرید اسپری حشره کش کنسل به راحتی می توانید از شر این حشره چوب خوار خلاص شوید. اسپری حشره کش کنسل با فرمولاسیون پیشرفته و قدرت سم بالا، شما را از آسیب جدی موریانه ها محافظت می‌کند. برای مشاهده ویژگی‌های اسپری حشره کش و خرید آن می‌توانید به صفحه اسپری حشره کش کنسل مراجعه کنید.

آموزش‌های مرتبط

محصولات مرتبط