تفاوت زنبور عسل با زنبور بی‌عسل(Wasp)!

زنبورهای عسل همانطور که در تصویر زیر می‌بینید بسیار به نوعی از زنبورهای وحشی زرد و مشکی رنگ هستند، شباهت دارند و از آنجایی که نیش هر دوی این زنبورها دردناک هست، اغلب تشخیص ای دو سخت است. حتی ممکن است برخی از ما تا قبل از خواندن این مقاله از وجود این زنبورها وحشی مشابه زنبور عسل بی‌اطلاع بوده باشیم.

از نظر ظاهری زنبورهای عسل بدنشان ترکیبی از خط‌های زرد با مشکی و گاهی قهوه‌ای هستند که روی برخی نواحی بدنشان با مو پوشیده شده است و جثه‌ای به اندازه cm ‌54/‌2 دارند.

زنبورهای وحشی که به yellow jacket نیز معروف هستند اغلب بدنی شفاف با پوستی نرم دارند که قسمت میانی بدنشان کمی باریک‌تر از زنبورهای عسل است.

ولی اولین تفاوت غیرظاهری آن‌ها این است که زنبورهای وحشی بر اساس طبیعت‌شان همیشه نیش می‌زنند ولی زنبورهای عسل تنها هنگامی‌که تحریک شوند و یا مورد هجوم قرار گیرند.

همچنین در نیش زدن این زنبورها تفاوت دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه زنبورهای عسل پس از یکبار نیش زدن جان خود را از دست می‌دهند ولی زنبورهای وحشی توانایی چندین بار نیش زدن را دارند حتی احتمال مرگ در اثر حملات متعدد زنبورهای وحشی وجود دارد. می‌توانید در مقاله چرا زنبور‌های عسل پس از یک بار نیش زدن جان خود را از دست می‌دهند؟ در این خصوص بیشتر بدانید.

چرا برای ما مهم است تا بدانیم تووسط کدامیک از این زنبورها گزیده شده‌ایم؟

ما باید بدانیم توسط زنبور عسل گزیده شده‌ایم یا یک زنبور وحشی، چرا که هر کدام درمان متفاوتی دارند و همینطور مقابله و کنترل آن‌ها نیز با یدکدیگر متفاوت است.

لاروهای زنبور وحشی گوشتخوار بوده و زنبورهای این دسته با این که خودشان از شهد گل تغذیه می‌کنند برای تغذیه لاروها حشراتی مثل عنکبوت‌ها را شکار  می‌کنند.

کلونی زنبورهای عسل بسیار پرجمعیت‌تر از زنبورهای وحشی است و تعداد زنبورهای گاهی به 75هزار عدد می‌رسد ولی این عدد در زنبورهای وحشی حدودا 10هزار است.

در مقاله بعدی حتما بیشتر در خصوص زنبورهای وحشی صحبت خواهیم کرد.

آموزش‌های مرتبط

داده ای یافت نشد

محصولات کنسل