پشه

سایز حشره : 0.5 الی 0.9 سانتی متر
رنگ حشره : نقره‌ای روشن، قهوه‌ای روشن، سیاه با خط‌های سفید
نیش می‌زند؟ بله
پرواز می‌کند؟ بله
این حشره در شب یا روز دیده می‌شود؟ شب

توضیحات

شاید اگر شما از جامعه‌ی 100 نفره‌ای درباره منفورترین و مزاحم‌ترین حشره در زندگی انسان‌ها سوال کنید، پشه در این میان با اختلاف خیلی زیادی در رتبه اول قرار بگیرد. پشه‌ها که از حدود 45 میلیون سال پیش در روی زمین حضور دارند، به قاتل درجه یک انسان‌ها در بین حشرات هم نوع خود شناخته می‌شوند. این حشرات با حمل کردن بیماری‌های مختلف و خطرناک، و انتقال آن به افراد دیگر باعث ایجاد حساسیت، بیماری و در بعضی موارد حتی مرگ در بین انسان‌ها، مخصوصا کودکان می‌شوند. جدای از آن این موضوع، پشه‌ها به خون آشام‌های پرنده نیز شهرت دارند آن‌ها با مکیدن و زخم کردن پوست افراد و حتی با صدای بال زدن خود برای انسان‌ها در زمان استراحت مزاحمت ایجاد می‌کنند. شاید مواردی که بیان شد تنها بخشی از دلیل منفور شدن این حشره در بین انسان‌ها است. در ادامه به بررسی ویژگی‌ها و خصوصیات پشه می‌پردازیم:

  • تنها پشه‌های ماده توانایی نیش‌زدن موجودات را دارند در واقع پشه‌های ماده برای تخم‌گذاری بایستی خون موجودات دیگر را تغذیه کنند. گفتنی است پشه‌های ماده به پروتئین درون این خون‌ها نیازمند هستند و اگر قصد تخم‌گذاری نداشته باشند همانند پشه‌های نر به سراغ گل ها و عصاره‌ی درون آن‌ها می‌روند.
  • پشه‌ها با فرو کردن نیش خود در داخل پوست، و چرخاندن آن به دنبال مویرگ خونی می‌گردند و هنگام پیدا کردن آن، پمپ‌های درون شکم پشه کار مکش خود را آغاز می‌کنند. جالب است بدانید پشه‌ها توانایی مکیدن خون تا دو برابر وزن خود را دارند. گفتنی است که پس از پابان یافتن مکیدن، پشه‌ها بزاقی از خود دفع می‌کنند که باعث ایجاد حساسیت و آلرژی و در بعضی ماقع بیماری‌های پوستی می‌شود.
  • پشه‌ها پوستی که دمای آن بالای 32 درجه است را به عنوان هدف برای گزش انتخاب می‌کنند. در این میان دمای طبیعی بدن انسان‌ها برای انتخاب گزش این پشه‌ها بهترین گزینه است. برای همین است که در هنگام استفاده کولر و وسایل سرمایشی در فصل تابستان خبری از گزش پشه‌ها نیست و شما می‌توانید خوابی آسوده را تجربه کنید.
  • جالب است بدانید پشه‌هادر فصل پاییز جفت‌گیری خود را انجام داده و پس از آن با ورود به فصل زمستان پشه‌های نر جان خود را از دست می‌دهند و پشه‌های ماده با سپری کردن فصل سرد زمستان، در فصل بهار بر روی آب‌ها تخم‌ریزی می‌کنند. با این وجود می‌توان گفت با ضدعفونی کردن آب‌های جمع شده می‌توان آن‌ها را نابود کرد.
  • یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این حشره، تشخیص جریان خون انسان از فاصله 9 متری است. پشه‌ها گیرنده‌های بسیار قوی نسبت به گاز دی‌اکسید کربن دارند و واکنش سریعی نسبت به این گاز دارند. جالب است بدانید دی‌اکسید‌کربنی که از ریه‌های انسان‌ها خارج می‌شود و همین‌طور بوی بدن انسان‌ها، توجه این خون‌آشام‌های پرنده را به خود جلب می‌کند.
  • از محل زندگی پشه‌ها، فاضلاب های خانگی، بشکه‌های آب، حوض‌چه‌ها و استخرها و . . . می‌توان نام برد.

آموزش‌های مرتبط

محصولات مرتبط