تب زرد چیست؟ — 2 مرحله خطرناک بیماری تب زرد + علائم تب زرد در افراد

تب زرد یک بیماری خطرناک است که در موارد حاد می‌تواند باعث مرگ در افراد شود. در این مقاله از مجله کنسل قصد داریم که شما را از صفر تا صد با تب زرد آشنا نماییم. این مقاله برای پیشگیری از هرگونه خطر احتمالی در اثر نیش پشه آلوده به تب زرد مفید است. پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما بمانید. در ابتدا بایستی بدانید که تب زرد چه بیماری است:

تب زرد چیست؟

تب زرد یک بیماری جدی و بالقوه کشنده شبه آنفولانزا است که توسط پشه‌های Aedes aegypti که ویروس‌های دنگی و زیکا را نیز منتقل می‌کنند، منتشر می‌شود. این بیماری خطرناک به طور معمول با تب بالا و زردی مشخص می‌شود. زردی عنوان شده معمولا زردی در قسمت های پوست و چشم است و به همین دلیل به این بیماری تب زرد می‌گویند.

متاسفانه بایستی گفت که این بیماری بیشتر در مناطق خاصی از آفریقا و آمریکای جنوبی آن بسیار شایع است. این بیماری قابل درمان نیست، اما می‌توانید با واکسن تب زرد از آن پیشگیری کنید.

تب زرد

شناخت علائم بیماری تب زرد

لازم است بدانید که بیماری تب زرد به سرعت ایجاد می‌شود و علائم آن 3 تا 6 روز پس از مواجهه با آن ظاهر می‌شود. علائم اولیه عفونت مشابه علائم ویروس آنفولانزا است. علائم ویروس تب زرد عبارتند از:

الف) سردرد

ب) دردهای عضلانی

ج) دردهای مفصلی

د )ایجاد لرز در فرد

ه) تب

فاز حاد ابتلا به بیماری تب زرد

این مرحله معمولاً 3 تا 4 روز طول می کشد. علائم رایج فاز حاد بیماری تب زرد عبارت است از:

الف) سردرد

ب) دردهای عضلانی

ج) دردهای مفصلی

د) تب شدید

ر) گرگرفتگی

ز) از دست دادن اشتها

ح) ایجاد لرز در فرد

خ)کمردرد

پس از پایان مرحله حاد، علائم شروع به از بین رفتن خواهند کرد. بسیاری از افراد در این مرحله ازاین بیماری بهبود می‌یابند، اما برخی از افراد نسخه جدی‌تری از این بیماری را تجربه می‌کنند.

فاز سمی

علائمی که در مرحله حاد تجربه کرده اید ممکن است تا 24 ساعت ناپدید شوند. سپس، ممکن است این علائم همراه با علائم جدید و جدی‌تر بازگردند. این شامل:

الف) کاهش ادرار

ب) درد شکم

ج)  استفراغ (گاهی با خون)

د) مشکلات ریتم قلب

ر) تشنج

ز) هذیان

ح) خونریزی از بینی، دهان و چشم

این مرحله از بیماری اغلب کشنده است، اما تنها 15 درصد از افراد مبتلا به این بیماری وارد این مرحله می‌شوند.

علت تب زرد چیست؟

ویروس تب زرد (یا فلاوی ویروس) باعث این بیماری می شود و زمانی که پشه آلوده شما را نیش می‌زند، منتقل می‌شود. پشه‌ها با نیش زدن انسان یا میمون آلوده به ویروس آلوده می‌شوند. جالب است بدانید که این بیماری نمی‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

پشه‌ها در جنگل‌های بارانی استوایی، محیط‌های مرطوب و نیمه مرطوب و همچنین در اطراف توده‌های آب ساکن تولیدمثل می‌کنند. بنابراین اگر شما در همچین مناطقی زندگی می‌کنید خطر ابتلا به این بیماری شما را تهدید می‌کند.

شما برای رهایی از شر پشه ها می‌توانید برخی اقدامات نظیر: استفاده از اسپری های حشره کش، دستگاه های پشه کش، پشه بند، نصب توری برای پنجره های خود استفاده نمایید.

جالب است بدانید که دراین زمینه، افزایش تماس بین انسان و پشه‌های آلوده، به‌ویژه در مناطقی که مردم برای آن واکسینه نشده‌اند، می‌تواند اپیدمی‌های کوچکی ایجاد کند.

آیا شما در معرض ابتلا به این بیماری هستید؟

 کسانی که برای این بیماری  واکسینه نشده اند و در مناطق پر از پشه های آلوده زندگی می‌کنند، در معرض خطر هستند. بر اساس منبع معتبر سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تخمین زده می شود که سالانه 200000 نفر به این عفونت مبتلا می‌شوند.

بیشتر موارد در 32 کشور در آفریقا، از جمله رواندا و سیرالئون، و در 13 کشور در آمریکای لاتین، از جمله:

  1. بولیوی
  2. برزیل
  3. کلمبیا
  4. اکوادور
  5. پرو

تب زرد چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر اخیراً به کشورهایی نظیر کشورهای فوق مسافرت رفته اید و علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه کرده اید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک از شما در مورد علائمی که تجربه کرده‌اید و اینکه آیا اخیراً به مسافرت رفته اید، می‌پرسد. اگر پزشک مشکوک باشد که شما تب زرد دارید، آزمایش خون را تجویز می‌کند.

نمونه خون شما برای وجود ویروس یا آنتی‌بادی‌هایی که برای مبارزه با ویروس هستند، بررسی می‌شود.

تب زرد چگونه درمان می‌شود؟

متاسفانه بایستی بگوییم که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. اما درمان اولیه و عمومی بیماری ها شامل مدیریت علائم و کمک به سیستم ایمنی بدن  نظیر: :

  1. دریافت مایعات کافی، احتمالاً از طریق رگ‌ها
  2. دریافت اکسیژن
  3. حفظ فشار خون سالم
  4. دریافت خون
  5. در صورت تجربه نارسایی کلیه، دیالیز شوید

برای دریافت درمان برای سایر عفونت هایی که ممکن است ایجاد شود.

از اینکه در این مقاله از مجله کنسل با عنوان معرفی بیماری تب زرد در اثر نیش پشه همراه ما بودید، سپاسگزاریم.

 

 

 

آموزش‌های مرتبط

داده ای یافت نشد

محصولات کنسل